Gepard 8×8 ATV – bok pojazdu

15.10.2014

Nadawanie ostatecznego kształtu jest dość trudnym tematem, dlatego prace nie posuwały się aż tak szybko.

Gepard_8X8_HD024

Gepard 8X8 – podgląd na boki pojazdu

Najskuteczniejszą metodą dla mnie było, wykonanie bryły o danych konturach. Następnie dodanie jej grubości, która odpowiadała grubości płyty, a następnie wypełnienie jej. Dzięki takiemu zabiegowi łatwo było mi zachowywać wszystkie wymiary, które ustaliłem podczas modelowania drzwi bocznych.

Gepard_8X8_HD025

Gepard 8X8 – bok pojazdu

Jak widać, podczas wykonywania kolejnych etapów ukryłem wszystkie niepotrzebne elementy – dzięki takiemu rozwiązaniu bryła stała się bardziej przejrzysta.

Gepard_8X8_HD026

Gepard 8X8 – bok pojazdu

Mając już bok pojazdu można już sobie wyobrazić przyszły kształt. Na pierwszy rzut oka można też  rozróżnić przód i tył transportera. Charakterystyczne wycięcia na zakończeniach pojazdu, to miejsca na zderzaki. Dwie wygięte belki w środkowej dolnej części pojazdu, to przyszły kształt dna pojazdu. Jak widać jego najniższa cześć znajduje się pośrodku wozu, i wznosi się na zakończeniach ośmiokołowca.

Po ukończeniu bocznej ramy nastał czas na płyty pancerza.

Gepard_8X8_HD027

Gepard 8X8 – płyty pancerza

Przy tych zdjęciach wykorzystałem ramę bez wypełnienia, ponieważ w ten sposób widać obydwie strony poszycia. Jeśli przypatrzycie się ramie widocznej od wnętrza pojazdu, to zauważycie dwie jej grubości. Ta położona przy drwach bocznych, posiada grubość płyt pancerza, natomiast rama z przodu i z tył pojazdu, jest już pogrubiona o grubość płyty wypełniającej.

Gepard_8X8_HD028

Gepard 8X8 – bok pojazdu

Jak widać na powyższym rysunku, panele tworzą wzór, który będzie konsekwentnie rozbudowywany. Minusem takiego rozwiązania, jest niemożność zastosowania „odbicia lustrzanego” dla przedniej i tylnej cześć pojazdu. Owszem jest jeden panel który mogłem bezkarnie kopiować, jednak w momencie napotkania zwężeń, rozszerzeń, czy końca ramy, musiałem modelować niepowtarzalne płyty. Jedynym ułatwieniem jest to, że lewa i prawa strona pojazdu jest identyczna, dzięki czemu muszę tylko wymodelować połowę transportera.

Gepard_8X8_HD029

Gepard 8X8 – widok od dołu

Z technicznego punktu widzenia: rama i jej wypełnienie to szkielet pojazdu, i zarazem ostatnia bariera chroniąca wnętrzności pojazdu, zaś płyty pancerza, to płyty ablacyjne, których zadaniem jest przejąć energię uderzenia – czy to energetycznego, czy kinetycznego. Dzięki temu, w razie uszkodzenia, można wymienić pojedyncze płyty i skierować Geparda z powrotem do akcji.

Na koniec dodam jeszcze, że ten stan prac pochodzi z początku i końca maja 2008 roku, kiedy to jeszcze modelowałem w wersji 4,2 programu 3D Studio Max.

Starsza odsłona projektu

Dodaj komentarz